flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вища рада правосуддя: в Україні критично бракує суддів в загальних місцевих та апеляційних судах

06 травня 2020, 14:03

У Вищій раді правосуддя констатують складне кадрове становище в судах всіх без винятку юрисдикцій. Особливо великі проблеми - в загальних місцевих та апеляційних судах. Про це йдеться в щорічній доповіді ВРП «Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні» за 2019 рік.

При цьому важливо враховувати, що в даних Державної судової адміністрації та Вищої ради правосуддя (всі дані за 2019 рік) спостерігаються певні відмінності в силу того, що дані ДСА подавалися до Ради правосуддя в різний час. Крім того, не завжди після рішення ВРП про звільнення судді відбувалося одночасне його відрахування зі штату суду, оскільки в ряді випадків судді на момент рішення Ради правосуддя перебували у відпустках, лікарняних або ще до рішення ВРП про їх звільнення їм виповнювалося 65 років, що автоматично означало припинення їх повноважень.

Заздалегідь визначена гранична чисельність суддів загальних місцевих судів на 1 січня 2020 року становила 4 348 суддів, але при цьому фактично в штатах місцевих судів числяться тільки 2 993 судді. Тобто, вакантними в даний час залишаються 1 363 посади суддів місцевих загальних судів. Відсоток укомплектованості посад суддів у місцевих судах, таким чином, становить лише 67,4% від необхідної кількості.

В реальності ж ситуація ще гірша, оскільки з 2 993 суддів місцевих судів, фактично можуть здійснювати правосуддя лише 2 632 судді, оскільки 361 суддя не має відповідних повноважень, в тому числі в силу закінчення 5-річного терміну повноважень.

Ще гірша справа в загальних апеляційних судах. Заздалегідь визначена гранична чисельність суддів загальних апеляційних судів на 1 січня 2020 року становила 964 судді, однак фактично можуть здійснювати правосуддя тільки 640 суддів. Вакантними залишаються 333 посади суддів загальних апеляційних судів. Відсоток укомплектованості посад суддів в загальних апеляційних судах, таким чином, становить лише 61,1% від необхідної кількості.

Трохи краще йдуть справи в адміністративних і господарських судах. Наприклад, окружні адміністративні суди укомплектовані суддями на 83,1% (мають 522 судді при штатній чисельності 633 судді). Вакантними залишаються 111 посад суддів окружних адміністративних судів. Втім, 70 суддів з 522 не мають повноважень для здійснення правосуддя.

А ось апеляційні адміністративні суди укомплектовані на 75,1%, тобто мають 203 судді при загальній затвердженій штатній чисельності – 257 суддів. Вакантними, таким чином, залишаються 59 посад суддів апеляційних адміністративних судів.

Штат господарських судів першої інстанції укомплектований на 78,2%. У господарських судах є 495 суддів при граничній чисельності в 619 суддів. Тобто, вакантними залишаються 125 посад суддів. Однак відразу 58 суддів місцевих господарських судів не мають повноважень для здійснення правосуддя.

Також, штат апеляційних господарських судів в даний час укомплектований на 75,4%. Фактично, в них є 169 суддів при граничній кількості суддів апеляційних господарських судів – 218 суддів. Таким чином, на даний момент не вистачає 53 судді.

І без того непроста кадрова проблема посилюється тим, що одразу 489 суддів судів першої інстанції різних юрисдикцій не мають повноважень для здійснення правосуддя. Відносно значної їх частини не завершено кваліфікаційне оцінювання (отже, відсутні рекомендації на призначення безстроково) або ж в їх відношенні Президент досі не видав укази про призначення безстроково.

Що стосується відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка припинила здійснювати свої повноваження ще в листопаді минулого року, то, за найбільш оптимістичними прогнозами, Комісія може відновити роботу не раніше осені. Втім, для цього ще має відбутися досить масштабний конкурс на посади членів ВККС з іспитами і співбесідами.

За повідомленням Судово-юридичної газети.