Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
15 жовтня 2019 року відбулося перше засідання робочої групи з питань розвитку законодавства стосовно організації судової влади і здійснення правосуддя Комісії з питань правової реформи.
Нагадаємо: відповідна Комісія була створена Президентом України Володимиром Зеленським як консультативно-дорадчий орган при главі держави ще на початку цьогорічного літа, а 7 серпня 2019 року був затверджений персональний склад її робочих груп та окреслено ключові напрямки їх діяльності.
За останні два місяці в профільну робочу групу Комісії, за словами її голови, ректора Національної школи суддів України Миколи Оніщука, вже надійшло близько десяти пропозицій від представників Комісії, а також кілька десятків нормотворчих ідей від різних судів, у тому числі Верховного. Головуючий на дебютній робочій зустрічі судових реформаторів також озвучив три ключових напрямки діяльності робочої групи.
Перше – організація судової влади (питання судоустрою і статусу суддів, все те, що не охоплюється проектом № 1008 ).
Друге – удосконалення законодавчого регулювання судочинства (внесення змін до процесуального законодавства, спрямованих на вирішення проблеми його «зарегульованості», розширення суддівської дискреції з одночасним підвищенням суддівської відповідальності).
Третє - реформування суміжних інститутів системи правосуддя, в їх числі - адвокатура, третейське судочинство, медіація, виконання судових рішень.
У матеріалах, які роздали членам профільної робочої групи, містився документ «Основні напрямки подальшого реформування системи правосуддя», який, як зазначалося, був підготовлений Миколою Оніщуком «у співпраці з Офісом Президента України». У цьому документі йшлося, зокрема, про впровадження інституту мирових суддів (з метою розвантаження судової системи), скасування інституту виключної правової проблеми як підстави для передачі справи на розгляд до Великої палати Верховного Суду, побудови нової автономної трирівневої вертикалі адміністративних судів на чолі з Вищим адміністративним судом як судом касаційної інстанції, а також про оновлення правових основ організації та діяльності адвокатури шляхом прийняття нового закону.
Крім того, Микола Оніщук анонсував, що вже у найближчому майбутньому глава держави планує винести на розгляд парламенту законопроект (в продовження ідеї скорочення «верховних» суддів до ста чоловік, запропонованої в проекті №1008) про реформування касаційної інстанції (очевидно, мова йде про введення певних процесуальних фільтрів для ВС).
За результатами проведеного засідання були прийнято рішення створити три робочі підгрупи, кожна із яких буде займатися одним із зазначених вище пріоритетних напрямків. Участь в роботі цих груп зможуть приймати не тільки члени робочої групи (один експерт зможе входити не тільки в одну підгрупу, а й в дві або навіть всі три), але і інші фахівці, в тому числі запрошені міжнародні. Уже в найближчі кілька днів кожен з 27 членів профільної робочої групи Комісії повинен визначитися з тим, в якій з підгруп (або декількох) він буде працювати. Очолювати відповідні підгрупи буде керівництво робочої групи з питань розвитку законодавства про організацію судової влади і здійснення правосуддя Комісії з питань правової реформи: Микола Оніщук та два його заступники - Інна Ємельянова, заступник голови Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, та Олександр Сердюк, професор кафедри міжнародного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Перші плоди своєї роботи - концепт змін по кожному з вказаних напрямків діяльності - підгрупи повинні презентувати вже на наступному засіданні робочої групи, яке запланували провести 4 листопада 2019 року. Вже до кінця 2019 року ця робоча група повинна буде підготувати для Президента України відповідні проекти законів для їх подальшого внесення на розгляд до Верховної Ради України.
За повідомленням Pravo.ua.