flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховний Суд визнав рішення про конкурс для доборів 2012, 2013, 2017 років незаконним

11 жовтня 2019, 10:31

Касаційний адміністративний суд в складі Верховного Суду 9 жовтня визнав рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів про проведення окремого конкурсу для учасників відбору в судді 2012, 2013 і 2017 років, оголошеного ще 2 липня, незаконним.

Відповідне рішення винесла колегія у складі суддів Олесі Радишевської (головуюча), Володимира Бевзенко, Михайла Смоковича, Ольги Кашпур і Сергія Уханенко.

Таким чином, тепер ВККС повинна буде проводити єдиний конкурс на вакантні посади суддів місцевих судів як для кандидатів в судді, так і для діючих суддів. Втім, дане рішення КАС ВС ще може бути оскаржене до Великої палати ВС.

Нагадаємо, що судовий процес виник внаслідок того, що за умовами оголошеного 2 липня 2019 року конкурсу на вакантні посади суддів судів першої інстанції, в ньому могли взяти участь лише кандидати в судді. У той же час діючі судді стверджували, що проведення конкурсу в такому форматі є дискримінацією, а судді і кандидати в судді повинні боротися за вакантні посади в судах одночасно в рамках одного конкурсу.

На їхню думку, п. 8 ст. 79 чинного Закону «Про судоустрій і статус суддів» говорить про те, що ВККС повинна проводити єдиний конкурс, як для діючих суддів, так і для кандидатів в судді, з урахуванням їх результатів за іспит в рамках кваліфікаційного оцінювання та результатів кваліфікаційного іспиту.

ВККС, в свою чергу, заявляла, що провести одночасний конкурс для суддів і кандидатів у судді, не представляється можливим, оскільки іспит у суддів в рамках кваліфікаційного оцінювання та кваліфікаційний іспит у кандидатів в судді проходили в різних умовах і, відповідно, отримані суддями і кандидатами бали за іспити сильно відрізняються.

Також, в Комісії вважали, що кваліфікаційне оцінювання та відбір в судді - різні процедури, які не можна порівнювати один з одним в принципі і регульовані різними нормами Закону «Про судоустрій і статус суддів». По-друге, філософія кваліфікаційного оцінювання та відбору на посади суддів абсолютно різна. Справа в тому, що під час відбору в судді, кандидати повинні були довести, що вони кращі за інших кандидатів, а Комісія, відповідно, повинна була відібрати найкращих з них і включити їх в резерв. Тоді як від суддів під час кваліфоцінювання потрібно тільки підтвердити здатність займати поточну посаду судді, при цьому бали, отримані суддями за іспит, були тільки частиною загального результату суддів за підсумками кваліфоцінювання. По-третє, в ВККС відзначали, що конкурси для кандидатів в судді і суддів в принципі відрізняються один від одного тим, що завдання відбору - заповнити вакансії в судах, запустити давно непрацюючі суди і знизити навантаження на діючих суддів.

За повідомленням Судово-юридичної газети.