Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Секретар палати для розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Раїса Ханова і суддя-спікер цієї палати Ігор Олендер 31 травня 2019 року зустрілися зі співробітниками компаній – членів Американської торгової палати. Фахова зустріч була присвячена обговоренню актуальної судової практики в податковій та митній сферах.
На початку зустрічі суддя Раїса Ханова поінформувала про статистичні показники діяльності палати за півтора року. Із майже 17 746 справ, які передано до Касаційного адміністративного суду з Вищого адміністративного суду України, залишилося 8350 справ.
Нові справи, які надходять до КАС ВС, розглядаються вчасно у терміни, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України.
Також Раїса Ханова повідомила, що у Верховному Суді застосовуються передбачені КАС України фільтри: із семи касаційних скарг, що надходять до суду, касаційне провадження відкривається за однією. Щоправда, коли фізичні особи, підприємці, суб’єкти господарювання звертаються з клопотанням про розгляд справи через істотне значення, яке вона для них має, суд, як правило, задовольняє клопотання і розглядає скаргу. Щодо подібних клопотань контролюючих органів, то судді задовольняють їх лише в окремих випадках, коли є для цього поважні причини. Судовий збір для податкових органів не відстрочується і не розстрочується.
Півтора року судова палата працювала у складі 9 суддів, зараз вона поповнилася і працюватиме у складі 15 суддів, повідомила Раїса Ханова. Суддя висловила впевненість, що Верховному Суду вдасться якнайшвидше розглянути всі справи, які залишилися, і зосередитися на розгляді тих справ, які матимуть значення для формуванні єдиної судової практики.
«З часом ми напрацюємо український формат правосуддя. Він у нас свій, незважаючи на те, що ми прислухаємося, придивляємося і копіюємо досвід європейських судів, орієнтуємося на європейське законодавство. Вважаю, маємо взяти найкраще, але й «свого не цуратися». Українському правосуддю притаманна відкритість, і вона має бути», – зазначила суддя.
Також Раїса Ханова розповіла, що Верховний Суд 10 червня цього року розгляне зразкову справу щодо оподаткування самозайнятої особи, яка одночасно зареєстрована як ФОП. Про те, що суспільство очікує позицію Верховного Суду у цій справі, свідчать ті звернення, які надходять до суду від людей, котрі не є стороною у справі, але просять її розглянути. Довіра до суду і ставлення до судових рішень – головний бонус для судді, наголосила Раїса Ханова.
Під час обговорення питань порядку денного учасники зустрічі звернули увагу на низку проблем. Зокрема, повідомили про спори, що виникли у зв’язку з накладенням фіскальними органами стягнень за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які не надаються покупцям.
Суддя Ігор Олендер пояснив присутнім, що судді комунікують через висловлення своєї позиції щодо спірних правовідносин, шляхом постановлення судових рішень у конкретній справі. У тому разі, коли є велика кількість схожих справ і вони досить «чутливі» для бізнесу, то за клопотанням сторін суди першої інстанції можуть звернутися з поданням до Верховного Суду про розгляд типової справи як зразкової.
У ході обговорення питання стосовно невиконання судових рішень у справах щодо бюджетного відшкодування Ігор Олендер пояснив, що адвокати мають задіяти той процесуальний захід, який сприятиме виконанню рішення. Для цього у КАС України передбачені норми. Можна звертатися з позовами із вимогами про відшкодування шкоди, завданої через тривале невиконання судового рішення, або, за певних обставин, щодо зміни способу виконання судового рішення.
Учасники заходу звернули увагу на те, що у податковому і митному законодавстві є нечітко виписані норми. Коментуючи такі тези, суддя Раїса Ханова зазначила, що від чіткості законодавства залежить, чи відчуває себе людина захищеною.
«Людина захищена не лише тоді, коли може звернутися до суду і отримати справедливе рішення, а тоді коли виконує закон і впевнена в тому, що її не спіткають жодні неприємності», – сказала суддя.
На завершення учасники заходу подякували за робочий діалог, а також зазначили про виваженість позицій Верховного Суду.
За повідомленням Верховного Суду.