Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
25 березня 2021 року для суддів окружних та адміністративних судів пройшов всеукраїнський семінар на тему: «Правовий механізм захисту довкілля як складова національної безпекової політики України. Забезпечення доступу до екологічної ситуації», який є частиною програми періодичного навчання суддів окружних та апеляційних адміністративних судів з метою підвищення рівня їхньої кваліфікації.
Участь у семінарі від Третього апеляційного адміністративного суду взяв голова суду Анатолій Коршун.
Протягом семінару судді прослухали лекцію щодо завдань адміністративної юстиції у формування механізмів судового захисту при розгляді екологічних справ, обговорили практику ВС в спорах, що виникають у сфері захисту природного довкілля.
Про основні принципи розгляду справ, що стосуються захисту довкілля та право громадських організацій на представництво у суді екологічних інтересів суспільства з метою захисту порушених екологічних прав людини та громадянина суддям розповідали суддя Запорізького окружного адміністративного суду Олександр Прасов та суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк.
Крім того, спікерами під час семінару стали:
Приділили увагу і обговоренню судової практики у справах зі спорів, що виникають у відносинах із забезпечення доступу до екологічної інформації. Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ірина Верба нагадала суддям, що відповідно до ч.2 ст. по Конституції України та ч.1 ст.9 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища», а також ч.1 ст.4 Конвенції про доступ до інформації, участь у громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхунська конвенція), кожний громадянин України має право на:
- подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище;
- оскарження у судовому порядку рішень, дій або бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб щодо порушення екологічних прав громадян у порядку, передбаченому законом.
За словами судді ДОАС Ірини Верби, труднощі у категорії спорів щодо доступу до екологічної інформації можуть виникнути через неправильне визначення того, чи відноситься запитувана інформація до екологічної, а також чи є цей суб’єкт її розпорядником. Також складнощі виникають, якщо зроблено помилковий висновок щодо правомірності відмови в доступі до інформації у зв’язку з її конфіденційністю.
Під кінець семінару спікери також підняли питання проблеми застосування національними судами практики ЄСПЛ при вирішення спорів, які стосуються захисту природного довкілля та екологічних прав.